Atelier Smaku - wybitna kuchnia bezglutenowa i wegańska


Atelier Smaku to miejsce doskonale znane w Trójmieściu. To dzięki Joli Słomie i Mirkowi Trybulakowi, którzy od kilku lat szkolą nowych, znakomitych kucharzy, a podawane przez nich dania, znane są wszystkim w gastronomicznym środowisku i wśród smakoszy.

Na tym jednak nie kończy się kulinarna działalność tej pary. Prowadzili również swojego food trucka, w którym można skosztować autorskich dań, bardzo rygorystycznie podporządkowanych zasadom jedzenia bezglutenowego i wegańskiego.

Niedawno powstało nowe, stacjonarne bistro, stworzone w miejscu, w którym do tej pory prowadzili swój butik i atelier – oboje, poza wybitnym talentem kulinarnym, są również projektantami mody. Bistro znajduje się więc na parterze ich rodzinnego domu, gdzie jeszcze wcześniej, bo prawie dwadzieścia lat temu, prowadzili swoją pierwszą restaurację wegetariańską.

Gościom proponowane są dania kuchni polskiej, zależne w swoich kompozycjach od sezonu oraz dostępności produktów lokalnych dostawców.

Para kucharzy, proponuje swoim gościom to, co sami uznają za najlepsze i najsmaczniejsze, a ich gustom naprawdę można zaufać. W menu znajdziemy zatem między innymi:

  • naleśniki z soczewicową „kaczką”
  • wegański bigos
  • gulasz z cieciorką
  • fasolka po bretońsku
  • bliny z hummusem
  • kluski ziemniaczane z „kaczką”
  • makaron z podwędzanym sosem
  • pierogi smażone
  • kluski śląskie z dynią

Codziennie na tablicy znajdują się nowe, świeże propozycje, przygotowywane dla gości każdego dnia. Godne podziwu i wymagające podkreślenia jest to, że wszystkie ich potrawy są bezglutenowe, składniki wyłącznie roślinne, w dodatku podawane na biodegradowalnych talerzach. Każdy gość do posiłku, otrzyma od gospodarzy gratis źródlaną wodę.

Na miejscu można kupić na wynos różnego rodzaju, oryginalne przetwory oraz książki kucharskie autorstwa Joli i Mirka. Na uwagę oraz uznanie zasługuje również fakt, że jest to jedyny lokal certyfikowany przez Polskie Stowarzyszenie Osób Chorych na Celiakię oraz na Diecie Bezglutenowej, Funcję VIVA i Magazyn VEGE, a wszystkie produkty Atelier Smaku, obdarzone są znakiem Przekreślonego Kłosa.

Do Atelier Smaku zapraszamy od poniedziałku do soboty w godz. 10-18, a w niedziele w godz. 12-18.

Więcej informacji na:

www.ateliersmaku.pl

www.facebook.com/ateliersmaku

Dane adresowe:

Solec 44, Śródmieście, Warszawa

tel.: 501 155 238

Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.


Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.