Dzień ślimaka po raz pierwszy w Polsce


Zobaczcie Państwo

Dzień ślimaka w Polsce

Ciekawostki o ślimakach

Hotel Sobieski

Hotel Copernicus

Restauracja Prowansja

Hotel Belweder

Hotel Norma Residence

Restauracja Montmartre

Po raz pierwszy w Polsce obchodziliśmy Dzień Ślimaka. Choć tradycja delektowania się ślimakami pochodzi z kuchni francuskiej, święto przywędrowało do nas z Wielkiej Brytanii, gdzie obchodzi się wiele tzw. FOOD HOLIDAYS.

W czerwcu obchodzony jest dzień kawioru, w sierpniu – dzień ziemniaka, szpinak ma swój festiwal w marcu, a dzień 24-tego maja należy właśnie do ślimaka.

Ślimak WINNICZEK (HELIX POMATIA LINNE) nazywany ESCARGOT DE BOURGOGNE pochodzi od pewnego czasu z Polski, Węgier i Czech. Zasoby ślimaka w regionie Bourgogne skończyły się dość dawno na skutek nadmiernego zbierania, a także wykorzystywania pestycydów.

Na maj właśnie przypadają najobfitsze zbiory ślimaka w Polsce. Jest to więc doskonały czas na Święto Ślimaka również na polskich stołach.

Ślimak ma wiele właściwości odżywczych. Jego walory żywieniowe to wysoka zawartość białka, niska zawartość tłuszczu i cukru, mięso ślimaka jest też bogate w sód, fosfor i magnez.

Od czasów starożytnych Rzymian przypisuje się ślimakom właściwości afrodyzjaka. Winniczki natomiast często nazywane są kawiorem wśród ślimaków. Mięso ich jest delikatne, bardzo zdrowe i bez zanieczyszczeń, bo ślimaki żerują tylko w czystych miejscach.

W tym roku do zabawy w Dzień Ślimaka przystąpiło sześć restauracji z trzech województw: śląskiego, małopolskiego i mazowieckiego.

Na Dzień Ślimaka – 24 maja – restauracje przygotowały specjalne menu składające się z kilku dań z ślimakiem w roli głównej. "Karta ślimakowa" wystartowała najwcześniej w Hotelu Jan III Sobieski w Warszawie, a w pozostałych miejscach w Dzień Ślimaka, czyli 24 maja i pozostawała w menu przynajmniej przez tydzień, zachęcając wszystkich smakoszy i eksperymentatorów.

Był to prawdziwy popis kulinarnej fantazji Szefów Kuchni. Dowodem nieskończonych możliwości wykorzystania ślimaków w kuchni jest fakt, że ani jedno danie się nie powtórzyło, choć Szefowie Kuchni nie konsultowali ich ze sobą.

Restauracje biorące udział w imprezie:

W Warszawie:
 • Restauracja Hotelu Jan III Sobieski - Robert Sowa
 • Restauracja Prowansja - Krzysztof Kassenberg
  i Szef Kuchni - Piotr Piasecki
 • Restauracja Montmartre - Renata Bukowska
W województwie śląskim:
 • Noma Residence Promnice - Mirosław Drewniak
  i Zdobywca Pucharu Kulinarnego - Marcin Walasek
 • Hotel Belweder z Ustronia - Wiesław Bober
W Krakowie:
 • Hotel Copernicus - Szefem Kuchni - Marcin Filipkiewicz

Dzień ślimaka wymyśliła w Polsce i zorganizowała firma Ślimaki PL – wyłączny dystrybutor ślimaków burgundzkich w puszce Grandjean w Polsce.

W przyszłym roku firma Ślimaki.PL planuje zorganizowanie Dnia Ślimaka z jeszcze większym rozmachem. „Z pewnością zorganizujemy imprezę z konkursem dań ze ślimaków, ponieważ fantazyjne pomysły Szefów Kuchni na ślimacze dania zaskoczyły i zachwyciły nas już w tym roku” – mówi Zbigniew Glanas Właściciel firmy Ślimaki.PL. Firma ma nadzieję, że dzięki tej akcji ślimaki będą nie tylko wywożone z Polski, ale również wrócą do nas w większej ilości niż dotychczas.

Jeżeli są Państwo zainteresowani szczegółami, rozmowami z szefami kuchni, itd., bardzo prosimy o kontakt.

Ślimaki PL
40-035 Katowice
ul. Plebiscytowa 1
e-mail: info@slimaki.com.pl
www.slimaki.com.pl


Zobaczcie Państwo

Dzień ślimaka w Polsce

Ciekawostki o ślimakach

Hotel Sobieski

Hotel Copernicus

Restauracja Prowansja

Hotel Belweder

Hotel Norma Residence

Restauracja Montmartre

Ciekawostki o ślimakach:
 • Ślimak ogrodowy ewoluował z morskiego 600 milionów lat temu

 • Niektóre ślimaki żyją nawet do 15 lat

 • Ślimaki nie słyszą, a zmysł wzroku mają bardzo słaby. Szukając jedzenia kierują się głównie zmysłem dotyku i powonienia

 • Ślimaki ogrodowe oddychają płucami

 • Masa mózgu ślimaka stanowi około 0,015 % masy jego ciała

 • Ślimaki są rozdzielnopłciowe lub dwupłciowe, ale zawsze łączą się w pary

 • Rekordy zjadania ślimaków padają we Francji – zjada się 30.000 ton rocznie

 • Ślimaki mają właściwości afrodyzjaka

 • Ślimak burgundzki od pewnego czasu pochodzi z Polski, Węgier, Czech i Rumunii

 • Mięso ślimaków jest lekarstwem na wszelkie bóle żołądka, starożytni Rzymianie wykorzystywali mięso ślimaków do leczenia oparzeń

 • W Polsce występuje 229 gatunków ślimaków

 • W naszym klimacie ślimaki te spotyka się od marca do października. Zimę "przesypiają" w kryjówkach pod kamieniami lub w starych pniakach.

 • Seria 41 przewierconych muszli ślimaków odnaleziona w południowoafrykańskiej jaskini Blombos to, zdaniem archeologów, najstarsza biżuteria, jaką do tej pory odnaleziono

 • Wszystkie ślimaki świata mają z reguły muszle skręcone w prawo. Zdarzają się jednak wyjątki - w Indiach ślimaki o muszli skręconej w lewo uważa się za święte

 • Muszle niektórych gatunków ślimaków służyły kiedyś jako monety w handlu między ludnością zamieszkującą obszary nad Oceanem Indyjskim

 • Kilka lat temu ślimaki wstrzymały ruch lotniczy w Nicei. Setki tysięcy ślimaków, które wypełzły na płytę lotniska w Nicei sprawiły, że przez pięć godzin jeden z dwóch pasów startowych nie przyjmował samolotów. Plagę ślimaków wykryto podczas rutynowej kontroli pasa. Najprawdopodobniej mięczaki przedostały się w nocy na betonową nawierzchnię, uciekając przed ulewnym deszczem. Ślimaczy śluz, którym pokryty był trzykilometrowy pas, uniemożliwiał starty i lądowania. Nieproszonych gości pozamiatano, a pas umyto. Zebrano wtedy pięć metrów sześciennych ślimaków.

 • W Wielkiej Brytanii oprócz Dnia Ślimaka obchodzi się też dzień ziemniaka, festiwal szpinaku, dzień kawioru i wiele innych tak zwanych ‘food holidays’

 • Times podał, że w tym roku brytyjska sieć restauracji Café Rouge i Bella Italia zamówiła 25 000 ślimaków na Dzień Ślimaka 24 maja.


Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.