SUSHI – Made in Japan


Jedyna w swoim rodzaju Restauracja Made in Japan proponuje ponad 200 gatunków SUSHI oraz setki odmian herbaty!!! Poniższy Felieton poświęcony jest arkanom sztuki przyrządzania tej znakomitej potrawy.

Kuchnia japońska, tak różna od europejskiej, z surowymi rybami, warzywami i sosami, stała się modna i lekko snobistyczna. Smak dań, niezwykle delikatny, wyrafinowany, łączący prostotę z artyzmem - coś dla oka i podniebienia.

Najtrudniejsze jest ugotowanie ryżu. Szef kuchni restauracji Made in Japan - Tomasz Zasztowt, zdradza tajemnicę jego przygotowania. Do SUSHI używa się specjalnego ryżu, sprzedawanego w sklepach z żywnością azjatycką – o krótkich, okrągłych ziarnach, który po ugotowaniu lekko się klei. Trzeba płukać go tak długo, aż woda stanie się czysta. Odcedzić i zagotować w wodzie – dwie i pół szklanki ryżu na dwie i pół szklanki wody. Gotować pod przykryciem na bardzo małym ogniu 25 minut. Potem zmieszać cztery łyżki octu ryżowego z dwiema łyżkami cukru, dwiema łyżeczkami soli oraz dwiema łyżkami wina ryżowego mirin (można je zastąpić białym winem). Zalać tym ciepły ryż i mieszać drewnianą łyżką, aż płyn zostanie wchłonięty. Odstawić do wystygnięcia.

Podstawą kuchni japońskiej jest: sushi, sashimi i tempura.

  • Nigiri sushi – ryż gotowany z octem ryżowym, cukrem i solą, ukształtowany w niewielkie wałeczki, przykryte cienkim plasterkiem surowej ryby lub krewetką.
  • Nori maki sushi – ryż owinięty płatkiem sprasowanych alg morskich nori z kawałkiem ryby, krewetki, ogórka, rzepy lub omletu w środku.
  • Sashimi – surowa ryba pokrojona w paski.
  • Tempura - sposób przyrządzania ryb lub warzyw. Są one maczane w cieście naleśnikowym i na krótko wrzucane do gorącego oleju sezamowego. Japończycy przejęli tę metodę od portugalskich jezuitów, którzy osiedlili się w Japonii w XVII wieku.


Przepis na nigiri sushi – najprostsze do zrobienia w domu

Z ugotowanego według przepisu ryżu uformować małe kluski, każdą z jednej łyżki ryżu. Filet ze świeżego łososia bez skóry pokroić w poprzek włókien w cienkie plastry, każdy posmarować chrzanem wasabi, położyć stroną posmarowaną na kluski ryżu i docisnąć. Może to być też płatek świeżego tuńczyka lub duża krewetka. Do tego podajemy marynowany imbir i sos sojowy.


Made in Japan

ul. Chłodna 2/18,
00-123 Warszawa
tel: (0-22) 425 05 00
godziny otwarcia: od 12.00 do 23.00, na życzenia - do ostatniego klienta.


Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.