V Ogólnopolski Festiwal Kuchni Dworskiej - KonkursZobaczcie państwo:
Pokaz Stołów
Zwcięskie danie
IV Festiwal - 2005
III Festiwal - 2004
II Festiwal - 2003
I Festiwal - 2002

Zamek w Baranowie gościł w swoich progach ekipy, które brały udział w V edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Kuchni Dworskiej im. Tadeusza Matysiaka. Wydarzenie to miało miejsce 1 kwietnia 2006 roku.

Podczas festiwalu odbywał się Konkurs Dań Kuchni Dworskiej oraz Pokaz Stołów Wielkanocnych. Ten pierwszy rozpoczął się z samego rana w sobotę – 1 kwietnia. Zmagania konkursowe trwały od 9:00. Każda z dwuosobowych ekip miała 90 minut na przygotowanie wcześniej zgłoszonych dań. Warunkiem było przygotowanie 7 porcji potrawy w dowolnej kategorii (przekąska, danie główne lub deser).

Laureaci konkursu:

I miejsce – Restauracja AlmiCafe w Katowicach

Krzysztof Madzia i Szymon Bracik – Restauracja AlmiCafe w Katowicach - rolada z musem grzybowym, zapiekanymi pomidorami, kozim serem i ziemniaczanym julienne.

Jak się okazało Krzysztof Madzia i Szymon Bracik pierwszy raz startowali w konkursie kulinarnym. Podsumowują: Nie spodziewaliśmy się, że zdobędziemy od razu pierwsze miejsce, to było wielkie zaskoczenie. Jechaliśmy tu z myślą żeby wypaść jak najlepiej, pokazać się i nie zająć ostatniego miejsca. Okazało się, że mamy zapewniony start w Kulinarnym Pucharze Polski!

II miejsce - Dom Polonii w Pułtusku

Bartek Wysmułek i Danuta Regner - Dom Polonii w Pułtusku - glazurowana kaczka z sosem różanym i sufletem ze świeżej dyni i jabłek.

III miejsce - Pałac w Pakosławiu

Honorata Ratajczak, Edyta Maćkowiak - Pałac w Pakosławiu - polędwiczki po szlachecku w ostrym sosie czosnkowym.

Oprócz laureatów w konkursie wzięło udział jeszcze cztery inne zespoły, które przygotowały następujące dania:

 • Mariusz Wiszowaty i Bartłomiej Kornacki – Hotel Villa Verde w Zawierciu - kotleciki jagnięce z tartymi ziemniakami na grillowanych warzywach z sosem żurawinowym

 • Bartłomiej Kozielski i Marcin Bylica - Restauracja Karpacka w Zakopanem – juzyna

 • Wiesław Ambros i Sebastian Humski - Zajazd Hetman w Kroczycach - schab po hetmańsku faszerowany peklowanymi ozorkami i borowikami podany z kaszą w sosie z maślaków

 • Janusz Pyra i Maciej Gołdyn – Zespół Zamkowo-Parkowy w Krasiczynie - comber z królika w koszyczku wielkanocnym z chrzanową otoczką

W skład Jury Technicznego weszli:

 • Arleta Żynel

 • Stefan Birek

 • Marek Czuj

W Jury Profesjonalnym zasiedli:

 • Kazimierz Jaroszyński – przewodniczący

 • Jean Bos

 • Leszek Gryka

 • Jacek Jakubczak

 • Zbigniew Kurleto

Ocenie jurorów podlegały: jakość produkcji, estetyka wydania, oryginalność receptury, smak. Jury Techniczne pracowało w kuchni podglądając sposób wykonywania potraw i zorganizowanie pracy. Dania oznaczano symbolami (członkowie Jury Profesjonalnego nie wiedzieli, jakie dania przygotowywały poszczególne ekipy, w ten sposób zapewniono obiektywna ich ocenę) i prezentowano na stole pokazowym.

Joanna Załęska - Gastrona.pl

Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.


Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.